Geçmiş zaman olur, ki:

Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer, demişler, büyükler.

Ben de şöyle bir geçmişime dönüp baktım geçenlerde. Fazla derine dalmadan bir iki sene geriye.

Çok kısa bir zaman içerisinde ne kadar da değişmişim, meğer.

Zamanın paradigmasına nasılda uydurmuşum kendimi. Zaman sana uymuyorsa sen zamana uy misali…

Vay be ne de çok değişmişim.

…………………………………..

Bir  zamanlar çok mübarekmişim mesela.

.Üste gömlek, altta çizgili kumaş, varsa birde ceket…

Mübarekmişim çünkü, çok safmışım. Daha aklım fesada ermezmiş o zamanlar ;kim ne derse hemen inanırmışım. Birisiyle konuşurken acaba benimle dalga mı geçmek istiyor, acaba doğru mu diye bir düşünce de geçmezmiş aklımdan. başkasını tiye almakta.

Mübarekmişim, çünkü,

Bir kız görsem hemen kafamı önüme eğermişim şimdilerde hatırlıyorum da , bir bayanla iki kelime etmekten hicab edermişim. Hiçbir kızı sevmemeliymişim o günkü aklımla, evlenmemeliymişim de üstelik…zaman hizmet zamanı, diye düşünürmüşüm, zaman iman kurtarmak zamanı diye de… tüm hayatımı bu gayeyle harcamak geçermiş içimden çünkü mübarekmişim o zamanlar…

Sonraları mübarekliğin para etmediğini düşünmüş olmalıyım ki .

Herkesleşmeye karar vermişim. Ama nasıl herkesleşilirdi ki?  Bazı büyüklerimin önüme sunduğu önerileri göz önüne almışım herhalde.

Önce elbiseden başlamışım herkesleşmeye. Ne de olsa insanlar ilk önce dış görünüşe bakarlar, diye düşünmüş olmalıyım.

Hiç kot pantolonum yoktu o zamanlar, hemen gidip birkaç tane almışım. Ama kotun üstüne evdeki gömlekler gitmezdi ki.

Onu da düşünmüşüm; kot pantolonların üstüne birer tane de spor gömlek. Tabi  birde spor ayakkabı.

Daha sonra da insanlarla ilişkilerimi sorgulamaya başlamışım. Tabi  bu da herkesleşmenin bir diğer şartı. Çok safmışım çünkü.

Önce insanların dinlerken acaba gerçektende öyle mi? diye soru takılmaya başlamış kafama. İnsanın her sözüne hemen güvenmeme... Sonra, bazı insanların görüşleriyle, kişiliğiyle dalga geçme… , onların görüşlerini, kişiliklerini ti’ye  alma…bunlarda herkesleşmek için yaptığım diğer icraatlar olsa gerek.

Aman aman unutmadan

Bu merhaleleri atlattıktan sonra karşı cinsle ilişkileri düzeltmek kalıyor değil mi geriye, bakın onu da unutmamışım. Unutulur mu değil mi ama. İnsanlar geri kafalı demezler miydi, numunelik diye bakmazlar mıydı yüzüme, Allah muhafaza…

Bir tane bayanla flört hayatı yaşasam hiç de fena olmaz diye mi düşünmüşüm ne; nazarım yerden kalkmış etrafa yayılmış baksanıza...

…………………………..

. Zaman denen şey ne çok şey götürmüş benden ve ne de çok şey öğretmiş bana.

İnsanları oldukları gibi kabullenmek gerekiyormuş bunu öğretti en başta. Daha sonra başkaların yaşamlarına, giyimlerine, kuşamlarına bakmadan kabul etmeyi, onların değer yargılarını hiçe saymadan onların fikirlerine saygı duymayı… ve bunun böyle yapılmadığı taktirde o insanın manevi aleminde ne tür yaralar açtığını..

Belki de her şey o haliyle güzeldi, en dokunulmamış haliyle…

Bilemezsiniz ki…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !